Приклеювання на двосторонній скотч 3М VHB: повна інструкція

Приклеювання на двосторонній скотч 3М VHB: повна інструкція

Щоб правильно вибрати високоміцний скотч 3М VHB і досягти надійного клейового з'єднання, слід враховувати розмір і такі характеристики склеюваних поверхонь, як:
  • поверхнева енергія;
  • чистота;
  • рівна поверхня, чи ні;
  • пористість;
  • поверхня з покриттям / без покриття;
  • наявність добавок, наповнювачів, пластифікаторів;
  • гнучкість.

Поверхнева енергія. Існує універсальне правило: чим вище поверхнева енергія матеріалу, тим вище сила адгезії і довговічніше з'єднання.

Склеювані матеріали дуже різняться за цим показником. Якщо поверхня має високу енергію, це означає, що краплі на ній розтікаються, добре змочуючи і як би "просочуючи" її. Поверхні з високою енергією добре підходять для склеювання. Якщо поверхня характеризується низькою енергією, на ній формуються краплі, вона погано змочується і просочується клеєм, і є значно менш придатною для склеювання.

3M Adhesion and Surface Energy 3М Адгезия и поверхностная энергия


Різні сімейства надміцних клейких стрічок 3М VHB призначені для різних матеріалів.

3M VHB 4941 5952 RP Adhesion and Surface Energy 3М VHB Адгезия и поверхностная энергияТакож необхідно пам'ятати, що, наприклад, пофарбований метал, коли це стосується склеювання – це насправді зовсім не метал, а порошкова фарба. Крім того, слід звертати увагу на різні процеси, яких зазнав матеріал. Так, наприклад, загартоване скло (безпечне при розбиванні) має поверхневу енергію, у 2 рази меншу за звичайне скло.

Крім того, якщо на поверхні є покриття, то воно повинно бути цілісним, рівним і міцним, із високою адгезією до покритої поверхні. Фарба, що злущується, не є надійним покриттям. Окремі покриття, такі, як штукатурка і деякі види фарб на стінах взагалі є небажаними для монтажу на них. Справа в тому, що міцність клейового з'єднання буде визначатися міцністю і адгезією покриття до покритої поверхні, а штукатурка і багато фарб є досить крихкими і слабо прилеглими до стіни. Міцність приклеювання клейкої стрічки до штукатурки або фарби буде значно перевершувати міцність, з якою штукатурка власне тримається на стіні, тому при монтажі на подібні поверхні штукатурка або фарба можуть просто зірватися зі стіни.

Очищення поверхні. Поверхні для склеювання повинні бути чистими і сухими, не жирними, без пилу та бруду. Більшість матеріалів найкраще знежирювати розчином ізопропилового спирту і дистильованої води 50:50. Іноді поверхні можуть потребувати додаткової підготовки: маслянисті забруднення або залишки клеїв та скотчів необхідно попередньо видалити очисниками (наприклад, цитрусовим), після чого обробити розчином ізопропилового спирту і води. Обробка сумішшю ізопропанолу з водою видаляє бруд, відмінно знежирює і може значно збільшити поверхневу енергію матеріалу.


3M VHB Підготовка поверхні до склеювання за допомогою двостороннього скотчу

Обробка абразивом. Коли це можливо, поверхню слід зашліфувати абразивом. Обробка абразивом дозволяє прибрати бруд і окис, нерівності, а також значно збільшити площу поверхні для підвищення адгезії: мікроподряпини додають 10-15% міцності з'єднанню! Шліфувати рекомендується круговими рухами. Після застосування абразиву не забудьте знову обробити сумішшю ізопропилового спирту з водою 1:1, прибрати пил і сміття.

Товщина клейкої стрічки. Там, де нерівності поверхні неможливо усунути, при підборі клейкої стрічки 3M VHB необхідно вибирати товсті стрічки, наприклад, 2 мм. Тонкі (0,4 або 0,6 мм) підходять для рівних поверхонь. Також товщина актуальна при розрахунку теплового розширення / стиснення. При з'єднанні різнорідних матеріалів необхідно пам'ятати, що різні матеріали мають різні коефіцієнти температурного розширення. Двостороння клейка стрічка може компенсувати взаємне розширення до 3-х своїх товщин. Наприклад, стрічка з товщиною 1,1 мм може компенсувати до 3,3 мм.

Порісті поверхні. Для склеювання пористих матеріалів слід використовуват не скотчі, а клеї 3М. Клеї у формі рідін і паст заповнюють порожнечі та забезпечують надійне з'єднання.

Складні поверхні. Використання праймера. Спеціальні праймери (грунтовки) можуть значно поліпшити якість адгезії до багатьох матеріалів. Особливо цього потребують дерево, пластмаси, пофарбовані та лаковані матеріали. Спеціальна підготовка поверхонь може бути необхідна для скляних і подібних склу матеріалів; міді і металів із вмістом міді; пластмас або каучуку з речовинами, що переміщуються (наприклад, пластифікаторами). Багато фарб і пластиків містять добавки, що впливають на адгезію. Іноді у пластики для здешевлення додають наповнювачі. Як правило, еластичні пластики та вініл містять пластифікатори, що надають гнучкості матеріалам. Можливість з'єднання з такими поверхнями повинна оцінюватися дуже обережно; дію цих добавок можна усунути ретельним очищенням і підготовкою поверхні. Для гнучких пластиків і порошкової фарби обов'язкове застосування праймера 94. Тільки скотчі 3М VHB серії 5952 можуть застосовуватися у таких випадках без праймера.

Умови високої вологості та високої температури можуть вплинути на адгезію зі склом через конденсацію вологи. Для збільшення адгезії зі склом рекомендується використовувати спеціальну ґрунтовку (праймер силановий), що підвищує довговічність і міцність клейового з'єднання.

Температура нанесення. Необхідно пам'ятати, що при температурах нижче +10-12°С (а для деяких скотчей і нижче + 15°С) клейкі стрічки 3M VHB втрачають свою липкість і гнучкість. Склеювання у таких умовах проводити не можна. Окрім того, на холодній поверхні міститься певна кількість води (конденсату), що буде негативно діяти на з'єднання. Словом, поверхні, що склеюються, також повинні бути теплими. Найкращий результат досягається при склеюванні за температури від +21 до + 38°С, це стосується температури самого скотчу, поверхонь, що склеюються, і повітря у момент склеювання та протягом наступної доби. У теплі прискорюється адгезія, зменшується в'язкість скотчу VHB, збільшується змочуваність поверхні. Після склеювання стрічка може працювати в широкому температурному режимі.

Тиск. Адгезив у стрічках активується тиском. Після приклеювання стрічки необхідно докласти певний тиск (1 кг на кв.см) для кращої фіксації стрічки на поверхні. При наклеюванні стрічки на твердий матеріал з'єднання краще прокатати валиком 2-3 рази.

Подготовка поверхности к поклейке скотча 3М VHB

Час. Сила клейового з'єднання наростає із часом, разом із тим, як клей, що міститься у скотчі VHB, змочує поверхню. Як мінімум 1-3 діб після приклеювання склеєні деталі повинні знаходитися у кімнатних умовах. За кімнатної температури 50% міцності досягається приблизно через 20 хвилин, 90% через 24 години і 100% через 72 години, у міру того, як скотч VHB "заходить" у мікроскопічні нерівності поверхні. Стрічки VHB в'язкоеластичні: вони здатні розтягуватися і відновлюватися, гасити вібрацію, "розтікатися" під статичним навантаженням.

Вибір правильної клейкої стрічки. Ламаєте голову, чим склеїти металеві деталі перед високотемпературним порошковим фарбуванням? Не знаєте, як приклеїти скло до прозорого пластику? Ми допоможемо Вам вибрати найкращий скотч 3M VHB для конкретного застосування.
 
Загальні випадки склеювання, високоміцний скотч із високою термостійкістю: 3М VHB GPH 060 (товщина 0,6мм, колір сірий), GPH 110 (товщина 1,1 мм, колір сірий)
 
Склеювання перед порошковим фарбуванням, висока термостійкість: 3М VHB 4611 (товщина 1,1 мм, колір сірий), GPH 060 (товщина 0,6мм, колір сірий), GPH 110 (товщина 1,1 мм, колір сірий)
 
Прозорий скотч: 3M VHB 4905 (товщина 0,5 мм), 4910 (товщина 1 мм), 4918 (товщина 2 мм)
 
Склеювання пофарбованих поверхонь і пластиків без застосування праймера, приклеювання молдингів: 3М VHB 5925 (товщина 0,64 мм, колір чорний), 5952 (товщина 1,1 мм, колір чорний), 5962 (товщина 1,6 мм, колір чорний)
 
Склеювання пофарбованих поверхонь і пластиків із застосуванням праймера 94: 3М VHB 4941 (товщина 1,1 мм, колір сірий), 4991 (товщина 2,3 мм, колір сірий), RP45 (товщина 1,1 мм, колір сірий)
 
Будівельні монтажні двосторонні скотчі, зокрема для приклеювання панелей HPL: 3М VHB 4912 (товщина 2 мм, колір білий),  4991 (толщина 2,3 мм, колір сірий)
 
Тонкий високоміцний скотч, термостійкий: 3M VHB 9473 PC (товщина 0,25 мм, прозорий)

3 апреля, 2017 годЧитати всі новини